IPB

Emlékeztető!

Üdvözlünk a MűHOSz régi fórumán! Örömmel tájékoztatunk, hogy a Műlegyező Horgászok Országos Szövetségének megújult portálja elérhető a www.muhosz.hu oldalon.

Az aktív fórum a forum.muhosz.hu oldalon működik.Az itt található régi fórumot lezártuk és igyekszünk olvasható állapotban tartani.

Találkozzunk a vízparton!

Üdvözlünk a fórumon! ( Bejelentkezés | Regisztráció )

2 Oldal V < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> szemüvegek, nem csak divathóbort...
horog
post 2007.02.21. 15:08
Létrehozva: #21

Csoport: Tag
Regisztrált: 2004. Jan. 07. 17:00
Innen: budapest
Azonosító: 26

kuti,

jeeeee! biggrin.gif

--------------------
"Rabol a balin."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kuti
post 2007.02.21. 15:05
Létrehozva: #22

Regisztrált: 2004. Jan. 22. 17:16
Innen: Fejér-Pest
Azonosító: 30

Végre valami, ami szakmába vág...

Pár gondolatot szeretnék megosztani a szemüvegekről.. okoskodom, jó? (eléggé konyhanyelven, nem kéne belekötni, direkt egyszerűen és nem szabatosan mesélem el, jó?) rolleyes.gif devil_v.gif

A fény polarizáltsága, a szűrés:
Nagyon egyszerűen annyit modhatunk, hogy a fényt alkotó fotonokat hullámtermészettel is fel lehet ruházni, és ez bőven elég ahhoz, hogy rendeljünk hozzájuk egy szinuszosan terjedő (le föl rezgő, és előre haladó) kígyót. A rezgés által meghatározott sík terjedési irányra merőleges komponense jelenti a polarizáltság irányát (ez itt már eleve sántít, de jó lesz). A fényt polarizáltnak tekintjük, ha az azt alkotó fotonok polarizáltsága megegyezik, kvázi mindegyik ugyanabban a síkban rezeg. A Föld légkörébe belépő fény polarizálatlan, ami azt jelenti, hogy a fotonok egymáshoz képest összevissza minden irányban hullámoznak, ez egyfajta szórt fény. Ha polarizálatlan fény verődik fényes sík felületre adott szögben (pl. víz, morotháztető, ablaküveg), akkor az arról visszaverődő fotonok részben polarizált fényt fognak alkotni, amely polarizáltság iránya "párhuzamos" lesz a felülettel. Ezt megszűrve egy erre merőleges irányú polarizáltságot átengedő filterrel előtűnik a víz alól, kirakat mögül érkező fény, hiszen a csillogást előidéző fénymennyiség nagyságrendekkel nagyobb volt ennél, ezért szűrőzés nélkül elvakított bennünket. A látórendszer kb. öt nagyságrendes dinamikájának köszönhetően napsütésben az agyunk ebből a csökkentett fényennyiségű képből is tud jól észlehető képet alkotni, csak meg kell szokni a "sötétebb szituációt".

A fentiekből azonnal következik az, hogy a polarizációs filterrel rendelkező napszemüvegek transzmissziója (áteresztése) abban az esetben, ha ideálisan szűrnek (tehát merőlegesen nézünk a tükrös felületre) nemigen lehet nagyobb 50%-nál. Magyarul nem lehet teljesen átlátszó polarizációs filter készíteni. Ezért érezzük azt, hogy a nem poláros szemüvegek nem "sötétítik úgy a képet", illetve fotózásnál polarizációs filtert használva akár 2 blendével is változik az expozíció (negyedannyi fényerősség). Még a sárga, és rózsaszín pigmentes szemüvegek is láthatóan sötétítik a látott képet, aminek abból a szempontból nincs jelentősége, hogy normál fényviszonyok között a látórendeszer képes hozzászokni, de borús időben, vagy alkonyatkor ez már túl sok lehet, és inkább levesszük az optikát.

Az UV (ultraibolya sugárzás):
Van A, B, C. A hullámhosszuk alapján csoportosítjuk őket, az A van legközelebb a még látható lila fényhez. A: fluoresszenciát okoz, ettől látszik jobban a kukásmellény alkonyatkor, meg a diszkóban; B: D-vitamin, lesülünk tőle, és szürkehályogot kapunk; C: iszonyat káros, jobb, ha ilyennel nem találkozunk, az ózon hálistennek kiszűri, de mesterségesen előállítható (pl. xenon lámpák).
Mivel a légkörben az UV A,B nem nyelődik, hanem inkább tükröződik, napos időben nem csak felülről érkeznek a káros sugarak. Olyan szemüveget válasszunk, ami lehetőség szerint körbetakarja a szemet. A dioptriás polarizált színezett lencsék kitágítják a pupillát (becsapják, mert az csak a látható fényre reagál), és oldalt a össz-besugárzás (ami érné a szemet szemüveg nélkül) 40%-a még simán bejut... ez nem vicc. Egy amerikai katonai orvos előadását hallgatva az a meglepő eredmény volt látható a grafikonjain, hogy az oldalt bőrrel levédett 100 éves gleccserszemüvegek védik a legjobban a delikvenst. Az elvékonyodott ózonrétegnek, és a megnövekedett UV sugárzásnak már jól látható hatásai vannak a föld lakosságát illetően. A szürkehályog a szemlencse (szaru) normális öregedési folyamatának egy kórosan előrehaladott állapota, főleg UV hatására. Azok az emberek, akik életükben sokat voltak a szabadban (földeken dolgozók, stb.), mára már 60 éves korukban rendelkeznek olyan lencsével, mint a 19. században egy 120 éves ember. Hordjunk víz mellett normális napszemcsit nyáron, OKÉ?? cool.gif cool.gif cool.gif

A szemüveg "színe":
A környezeti fényviszonyok határozzák meg, hogy mennyire akarjuk tompíteni a beérkező fény mennyiségét. Az hogy kinek milyen színben tetszik a világ, döntse el. Pár éve divat az extrém sportosok köreiben a citromsárga, narancsa, meg még az átlátszó napszemüveg is. Nem gond, ha mechanikai védelemre is használják, de verőfényes napsütésben sárga szemüveggel hadd gratuláljak az összesnek... persze biztos laza, meg dzsííí, de nekem kifolynának a szemeim.

mit hova:
sárga, rózsaszín: borús idő, a felhők is csillognak a vízfelszínen
narancs: ez kicsit sötétebb, de hasonló szitu
kékes-zöldes-szürkés: általános, mindehol látunk vele, az igazi öszvér megoldás, erős napfényban lehet, hogy kevés
barna: erős napfényben
bármilyen foncsorozott: extra erős napban tengeren, víz közelében, hóban hegyen

Amiken át én láttam eddig (vagy a kezemben volt):
Aqua Snook - jó volt, de vége van...
Cocoon - jó, mostani szerelmem, vezetéshez is használom, meg utcára, David Beckham bekphattya cool.gif , vigyázok rá, alá bemegy a szemüvegem
RayBan Wayferer - egy klasszikus, nem polarizált, de áámerikai Baush&Lomb lencsével volt szerelve, mint minden réjben, egy álom...
Briko - tekeréshez, Stinger, Sprinter II, IV, über polikarbonát lencsék, sportra kiváló, ezek sem polárosak nekem, de olyat is láttam már
Julbo - horog leírta
Cébé - igazi magashegyi szemüvegek, drágák, túraboltokban kaphatók, van köztük polarizált, a CAT.4-esekkel vigyázzunk, mert vezetésre már nem alaklmasak, túl sötétek, viszont megvédenek a hóvakságtól
Bollé - jók, törhetetlen kerettel
Polariod - használhatól, de alapjában divatszemüveg, néha jó akciókat csíphetünk el a hypermarketekben, vigyázzunk, mert NEM minden Polaroid márkájú szemüveg polarizált, keressük rajta a "polarized" feliratot!!!

--------------------
kuti <°))))><
+Quote Post
horog
post 2007.02.21. 13:38
Létrehozva: #23

IDÉZET(Jobbszélső @ 2007.02.21. 12:16) *

egy optikusnál én is csináltattam, karcmentes polárüveges emlékező keretes hiperszuper 100e ftos csodaszemüveget:
amire rá is állhattam, homokban panírozhattam, a napba nézhettem stb... és mégse lett örök darab mert elhagytam ....
azóta veszek nyarnta vagy 3-4 divatos blink.gif gagyit biggrin.gif és jók

...ez a "divatos gagyi, de jó"- dolog veszélyes.

sok olcsó napszemüveg van, ami még ráadásul polarizál is, de a káros sugarakat nem, vagy csak részben szürik meg...ezt nem is veszi észre a delikvens azonnal, de komoly következményei lehetnek.

én Demuspetivel vagyok az üveglencséket illetôen.

nemértem. bár tudom, hogy különbözôek vagyunk, de én még nem vesztettem el szemüveget...
hogy csináljátok?

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post
Erdélyi Balázs
post 2007.02.21. 12:16
Létrehozva: #24

Regisztrált: 2004. Sep. 27. 10:03
Azonosító: 50

egy optikusnál én is csináltattam, karcmentes polárüveges emlékező keretes hiperszuper 100e ftos csodaszemüveget:
amire rá is állhattam, homokban panírozhattam, a napba nézhettem stb... és mégse lett örök darab mert elhagytam ....
azóta veszek nyarnta vagy 3-4 divatos blink.gif gagyit biggrin.gif és jók

--------------------
"Én Árpád népéből jöttem,
piros meg fehér csík legyen mögöttem
"

FankaDeli : Magyar földre
+Quote Post
Demus Péter
post 2007.02.21. 12:05
Létrehozva: #25

Regisztrált: 2004. Sep. 28. 12:54
Innen: Tatabánya
Azonosító: 34

A szemüveg kényes kérdés. Én 40 éve viselem, tehát van némi tapasztalatom. biggrin.gif

Mindenféle szemüveghez kizárólag ÜVEGből készült lencsét javaslok. Ezek az új polikarbonát alapú lencsék fabatkát sem érnek!
Csupán egyetlen előnyt tudok felhozni mellettük, hogy könnyűek. Ezzel véget is ért az összes előnyös tulajdonságuk.... A horgász szemüvegnek mindenképpen strapabírónak kell lenni! Ki kell állnia a sáros fröcssenő vizet, majd az ezt követő pucolást a mellénnyel. biggrin.gif Nomeg az eső alatt valamelyik zsebbe való gyömöszölést is...

A napszemüvegeknél nincs javaslatom, mert kevés az olyan jó termék, amit rá lehet venni a normál szemüvegre. (Nem a csiptetős gagyira gondolok!!!) A nagy márkák helyett érdemes megnézni a kicsi műhelyek kínálatát is!

Javaslom dioptriás polár-üveglencséből méretre elkészíteni az ókulát! smile.gif
Ez egy vagyon, tudom, de egy életre szól! biggrin.gif ( Arról nem beszélve, hogy első az egészség.)

--------------------
Demus Péter
+Quote Post
horog
post 2007.02.21. 11:08
Létrehozva: #26

IDÉZET(Dark Wader @ 2007.02.21. 08:32) *

Srácok, ti nem használtok a szeüveghez szemüvegtartó gumit? blink.gif , mert
azzal igen nehéz elhagyni. smile.gif (és kerül vagy 200 forintba)

...ezt már énis kérdezni akartam rolleyes.gif

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post
Dark Wader
post 2007.02.21. 08:32
Létrehozva: #27

Csoport: Root Admin
Regisztrált: 2005. Nov. 23. 19:55
Innen: Cegléd
Azonosító: 92

Srácok, ti nem használtok a szeüveghez szemüvegtartó gumit? blink.gif , mert
azzal igen nehéz elhagyni. smile.gif (és kerül vagy 200 forintba)
A képtárba felraktam egy képet.

--------------------
Üdv: Zol'

Peace!
+Quote Post
katka
post 2007.02.21. 07:42
Létrehozva: #28

Regisztrált: 2004. Jan. 05. 10:47
Innen: Berettyóújfalu
Azonosító: 18

IDÉZET(Fixy @ 2007.02.20. 18:24) *

Nekem volt:
1. Polaroid:tökéletes forma, szűrés(drága)= az első horgászatnál elhagytam a Tarna-patakon! ohmy.gif
2. Jaxon: horgászatra tökéletesen megfelel(olcsó)= harmadik horgászatnál hagytam el Lillafüreden! ohmy.gif
3. Polar Glare: most ezt használom, tökéletes és még nem hagytam el! biggrin.gif
De akkor már hogy teljes legyen a felsorolás:Berkley halkiemelő (digitális mérleggel, arany árban)= negyedik horgászat alkalmával hagytam el a Tarnóca-patakon! ohmy.gif
A LÉNYEG: KÖVETKEZŐ SZEMÜVEGEM JAXON LESZ MERT OLCSÓ!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
VALAKI NEM AKAR KISÉRGETNI HORGÁSZAT KÖZBEN? MEGÉRI! wink.gif

Fixy!

Sorstársam!

Én eddíg 2db Byron polárszemcsit hagytam el a vízparton. Jelenleg nincs szemcsim.
Berkley Lip Grip-emet az első pecájakor természetesen szintén elhagytam. blink.gif
A Lip Grip-et most biztos disznótorozni használják. Előttem van mikor a sötét megtalálta és szikra gyúlt az agyában. (A kutyafülit, ebbül milyen jaó kis disznyó orr-fogó leszen!)

--------------------
+Quote Post
Kalandbolt
post 2007.02.20. 19:01
Létrehozva: #29

Regisztrált: 2006. Nov. 06. 12:36
Innen: Budapest
Azonosító: 302

Sziasztok,

van Aqua, (zöld, barna, rózsaszin (borús, felhős időben tuti) lencsével), Rapala, most jön kb. 30 féle és van ami nagyon jó bár az ára húzós és rendelős a Heger katalógusból.

Kati

--------------------
+Quote Post
duplakukac
post 2007.02.20. 18:40
Létrehozva: #30

Regisztrált: 2007. Feb. 08. 19:58
Innen: BUDAPEST
Azonosító: 352

Üdv Urak

Szemüveg problémára a SOLANO márkát tudom ajánlani.

A jövő hét elején érkeznek meg kb 10 fazon különbőző keret és üveg szinnel.
Az ár is elfogadhato lesz 4500től 7000-ig.
Tavaly már volt belőle egy pár fazon és a tapasztalatok egészen jók.

Joosss

web:www.solano-sunglasses.com

Üdv Joosss

--------------------
Üdvözlettel:

Duplakukac Horgászbolt
Budapest, XIX ker. Kussuth téri piac 1. emelet
+Quote Post
Fixy
post 2007.02.20. 18:24
Létrehozva: #31

Regisztrált: 2005. Dec. 10. 13:21
Innen: Hun
Azonosító: 107

Nekem volt:
1. Polaroid:tökéletes forma, szűrés(drága)= az első horgászatnál elhagytam a Tarna-patakon! ohmy.gif
2. Jaxon: horgászatra tökéletesen megfelel(olcsó)= harmadik horgászatnál hagytam el Lillafüreden! ohmy.gif
3. Polar Glare: most ezt használom, tökéletes és még nem hagytam el! biggrin.gif
De akkor már hogy teljes legyen a felsorolás:Berkley halkiemelő (digitális mérleggel, arany árban)= negyedik horgászat alkalmával hagytam el a Tarnóca-patakon! ohmy.gif
A LÉNYEG: KÖVETKEZŐ SZEMÜVEGEM JAXON LESZ MERT OLCSÓ!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
VALAKI NEM AKAR KISÉRGETNI HORGÁSZAT KÖZBEN? MEGÉRI! wink.gif

--------------------
Bujenyosz Ájresz Csikánó!!! (Csoki Üvegtigris2)
+Quote Post
Marabu
post 2007.02.20. 17:13
Létrehozva: #32

Regisztrált: 2004. Mar. 10. 13:35
Azonosító: 37

IDÉZET(Kijev @ 2007.02.20. 16:07) *

Szia Marabu!

én is szemüveges vagyok.
az általad említett szemüveget hol lehet megvásárolni, és mennyiért?

A Cabelas-on vettem

--------------------
+Quote Post
GViktor
post 2007.02.20. 17:01
Létrehozva: #33

Regisztrált: 2006. Jan. 11. 16:34
Azonosító: 142

Dettó Faresz! biggrin.gif Gyerekkoromban sikerült kétszer eltörnöm ugyanott az orrnyergem, így nagyon kényes téma a szemüvegválasztás nálam is. Profilból egyébként is jó lennék római pénzre... laugh.gif

Nekem Aqua volt (van), és azért a múlt idő, mert nekem rendesen karcolódott. Mondjuk, adtam is neki rendesen, azt hittem, használati cikk. wink.gif Sajnos, módfelett idegesít a legkisebb folt is a látómezőben, így nagyjából x a jelenlegi szemüvegemnek. Szívesen vennék valami hazai listát ajánlott márkákról/forgalmazókról/boltokról, már aki tudja. Persze a lentebb említett típusokra én is rá fogok keresni a google-ben.

A lencseszínekről mit érdemes tudni? Azon túl, hogy a világos színűek gyengébb fényviszonynál jók.

Köszí,

--------------------
GViktor

"a világ csak olyan, mint amilyen, nem szebb, nem jobb, nem alkalmazkodik jobban gyönyörű álmainkhoz" (Szerb Antal)
+Quote Post
faresz
post 2007.02.20. 16:25
Létrehozva: #34

Regisztrált: 2006. Sep. 21. 12:30
Innen: Nagykanizsa
Azonosító: 278

Nekem is le kellene cserélnem a viharvert Aqua-poláromat,az ilyen internetes rendeléssel viszont
hadilábon állok mint a Weben vásárolt ruházattal általában...elég sok igényt támasztok egy szeműveggel kapcsolatban pl.fedje normálisan a szememet,ne legyense szűk se széles,ne lássak ki alul-felül, ezt megneheziti még az a tény,hogy elég asszimetrikus a burám unsure.gif ...végül és nem utolsó sorban álljon már ugyan jól,ha ennyit meg ennyit költök rá... Úgyhogy jobb szeretném felpróbálni előtte.
Esetleg jöhetne most egy kis reklám (konkrét boltok,),hol a legnagyobb a választék jó minőségű
polárlencsés szemcsikből...ahol "magas"elvárásaimnak eleget tudok tenni cool.gif .

--------------------
Titkokat rejt a víz...
+Quote Post
PIstvan
post 2007.02.20. 16:24
Létrehozva: #35

Regisztrált: 2004. Jun. 04. 10:39
Innen: BAZ megye
Azonosító: 45

Hali,

Használtam már:
RayBan -mer nem volt külön vízparti
Polaroid
Rapala
Aqua - ez nem rossz
Jaxon - Az eddigi legolcsóbb és legjobb!

Igaz, a nagy márkákat nem ismerem, de a Jaxon árához képest és egyébként is naon jó. Ha meg megkarcolod vagy elejted, csak 2 ezer valahányszázat buktál.... és előbb utóbb mindegyiket megkarcolod......vagy elviszi a víz rolleyes.gif Ebből meg eccerűen veszel egy újat.... ÉS TÉNYLEG JÓ!

--------------------
"Az életet nem azzal mérik, hogy hányszor veszel levegőt, hanem azzal, hogy hányszor akad el a lélegzeted."
Istvan
+Quote Post
Kijev
post 2007.02.20. 16:07
Létrehozva: #36

Regisztrált: 2005. May. 13. 09:04
Azonosító: 63

Szia Marabu!

én is szemüveges vagyok.
az általad említett szemüveget hol lehet megvásárolni, és mennyiért?

+Quote Post
CsorbaiB
post 2007.02.20. 15:44
Létrehozva: #37

Regisztrált: 2004. Jan. 08. 10:42
Innen: Gödöllő
Azonosító: 27

Én Aqua-t használok és nem rossz, de sajnos mostanra cserélnem kell trehányságom (?) miatt (hiába hordtam puha tokban a szárak megkarcolják a lencsét. sad.gif Tehát legközelebb a szárak alá is kell valami védőanyag...
CSB

--------------------
Az élet harc: délelőtt az éhséggel, délután az álmossággal
+Quote Post
Marabu
post 2007.02.20. 15:40
Létrehozva: #38

Regisztrált: 2004. Mar. 10. 13:35
Azonosító: 37

Alapból nem látok messzire, ezért van egy -0.5-ös szemüvegem. A dioptriás polár szemüveg nem olcsó, ezért olyat kerestem, amit szemüvegre lehet venni. Szóval így esett a választás a Cocoons-ra... működik.

--------------------
+Quote Post
horog
post 2007.02.20. 15:22
Létrehozva: #39

hahó,

gondoltam itt megoszthatnánk egy-két szemüveges tapasztalatunkat...

próbáltam pár márkát:

- Polaroid:
az "eredeti"...m?anyag lencsék, de igen jó minôségüek nekem beváltak
- Julbo:
az egyik legrégebbi szemüvegem, Aquapolar-lencsével, nagyon kényelmes, sokat megért...
az egyik lencsén idôvel egy hosszanti repedés alakult ki az egyik rétegben. nem zavaró, de nyilván nem csúcstech...
- Bollé - szerintem hasonló szint? outdoor szemüvegek, mint a Julbo. barátnôm bolléján hasonló repedések alakultak ki...
-Aqua:
kb ugyanaz, mint a polaroid, csak olcsóbb.

a fenti 4 gyártóban meg lehet bízni, de nem csúcskategóriás modellek."ütni-vágni" kitünôek, és még a szemünk sem látja kárát.
én az üveglencséket preferálom, ezért folyamatosan csekkolom a különbözô gyártókat- ahogy jó tárgyfetisisztához illik... rolleyes.gif

- Action Optics:
az egyik legnagyobb "respecttel" rendelkezô sportszemüveg- gyártó. talán az egyik legelterjedtebb a legyezôk között is...(a tengerentúlon mindenképp). kítünô, minden igényt-és fényviszonyt kielégítô lencsék. üveg és policarbonát...
nekem egy Lost River van, "freshwater copper" színben, jó univerzális lencse, rendkívül jó minôségü kerettel.

- HaberOptics http://www.habervision.com/

Nice és Clima

legújabb darabjaim. eddigi legjobb üveglencsével rendelkezô szemüvegeim. csúcsminôségü lencsék, tökéletes polarizáció, sokféle szín.
a weboldalról lehet rendelni, az árak ne borzasszanak el senkit, ha elég sokáig böngészed az oldalt, kapsz egy "affinity code"-t, amivel féláron tudsz vásárolni.
én bedôltem ennek az ügyes marketingfogásnak, de nem bántam meg. 'rvajó szemcsik. és nagyon korrekt a customer-service-jük is.
a keretek tekintetében szerintem az Action Optics némileg jobb, de lencse és ár szempontjából a Haber gyôz...

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post

2 Oldal V < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 tag olvassa jelenleg ezt a témát (1 vendég és 0 anonim tag)
0 tag:

Szöveges verzió A pontos idő: 2019. 07. 21. 22:51