IPB

Emlékeztető!

Üdvözlünk a MűHOSz régi fórumán! Örömmel tájékoztatunk, hogy a Műlegyező Horgászok Országos Szövetségének megújult portálja elérhető a www.muhosz.hu oldalon.

Az aktív fórum a forum.muhosz.hu oldalon működik.Az itt található régi fórumot lezártuk és igyekszünk olvasható állapotban tartani.

Találkozzunk a vízparton!

Üdvözlünk a fórumon! ( Bejelentkezés | Regisztráció )

9 Oldal V < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lehetne-e ?
V.Z.
post 2008.10.16. 07:50
Létrehozva: #41

Csoport: MűHOSz Elnökség
Regisztrált: 2005. Nov. 15. 20:40
Innen: Mississauga
Azonosító: 83

Levi,

hidd el, nagyon sok dologban egyetértünk, bár valószínűleg nem mindenben, de ez így van jól. A MŰHOSZ "poltikáját" meg egyelőre a mindenkori tagság irányítja, azzal, hogy egy évre mandátumot ad a vezetőségnek, aztán a következő közgyűlésen dönt arról, hogy így akarja-e tovább. Sok-sok tanulnivalója van a Szövetségnek, sok pofonba kell még beleszaladni, és azokat túl is kell élni.

Ami a kultúrát, azon belül a horgászkultúrát illeti, nekem eléggé lesújtó véleményem van és nem hiszem, hogy az én életemben látványos változás állna be. Itt.

Üdv:

Virágh biggrin.gif Zoli

--------------------
Észnél Légy...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
March Brown
post 2008.10.15. 21:21
Létrehozva: #42

Csoport: Tag
Regisztrált: 2006. Dec. 18. 12:28
Azonosító: 314

Virágh Zoli,
Simán van lehetőség normális horgászkultúra kialakítására(ezért érdemes elolvasni John Baiely könyvét),de először a fejekben kell rendet tenni.Azaz,ötször szólni valamiért,azután az illetőt mellőzni kell,akár a MÜHOSZ-ból is,egy életre.Mert sajnos az olyan kutyából,aki a mértékkel elv ellen van,soha nem lesz szalonna.
Annyit még Ré utolsó mondataihoz írnék,egyszeűen meg kell figyelni,megismerni a vizet,gondolkodni egy kicsit,és máris ki lettek iktatva a kisebb halak.Idén nem kevés jó balin huppant a szákomba,de ahol konkrétan őket kerestem és fogtam,ott bizony még véletlenül sem jött kicsi.Máshol igen,onnan egyszerűen odébb mentem.
Ezt már ugyan leírtam,néhány éve horgásztam egy kimondhahatlan nevű horvát mészkő folyón,azon a vizen minden halnak szét volt szaggatva a szája.Ott határoztam el,hogy soha többé nem megyek ilyen helyre horgászni.
A feljebb említett John Bailey könyvben(ami jó lenne egy magyar műlegyes tankönyvnek is) egyébként arról is szó van,hogy lehetőleg kerüljük a halraj összes egyedének megfogását,mert a halak egyszerűen sokkot kapnak.Egy hal,oszt tovább kell állni.

--------------------
"Ördögöt köll!Öt göböly köll Gödöllőről!" (H.G.)
+Quote Post
post 2008.10.15. 17:21
Létrehozva: #43

Regisztrált: 2004. Jan. 29. 19:56
Azonosító: 32

IDÉZET(manitou @ 2008.10.15. 17:46) *

Lehet ide kellett volna, elsőre az Eger patak topikba ment:

..C&R....
És azon elgondolkozott már-e valaki, hogy mi van a méreten aluli halakkal ?

C&R horgászol: minden halat visszaengedsz-minden halnak "megtéped" a száját.
Nem C&R: haza akarsz vinni halat, de csak kicsit fogsz folyamatosan.
a.) visszaengeded, de "megtéped"
b.) nem engeded vissza..

Hmmmm?

Ha el akarsz vinni valamit, akkor szelektálva próbálsz nagy halakat fogni, nem dobsz rá mindenre aminek uszonya van. Én darabszámra sokkal kevesebbet fogok, ha a halaskosárnak horgászom, mintha csak úgy bele a világba. Mondjuk ha a 15 centis vízben szed valami és nem áll ki a hátúszója a vízből, akkor azt békén hagyom.

--------------------
+Quote Post
Marabu
post 2008.10.15. 17:12
Létrehozva: #44

Csoport: Root Admin
Regisztrált: 2004. Mar. 10. 13:35
Azonosító: 37

0182-punch.gif A boxban is lehet fejjel védeni az ütéseket... mondjuk nem sokáig. Itthon az évi egy verseny nem rontja a helyzetet.

Ami meg a többit illeti, a kinti pályáknak gazdája van és pár 10 éves tapasztalatuk is. Jó is és rossz is egyaránt. Hajaj... 0127-lipssealed.gif

Van aki ráállt a versenyre pl. Ribnik, de azt is látni kell, hogy ez vállalkozás alapon van és bele is fektettek némi pénzt - lásd a vízparti szallasok. 20 éve más volt a helyzet ott is.

A Kupa-Curak-Kupica példa értékű ennek a fordítottjára, ahol önszerveződve, társadalmi munkával, 8-10 éve természetes szaporulatot forgatnak vissza és védik a vizet. 20 éve ott is más volt a helyzet.

Beszélgettem mindkét oldallal és működik mindkettő változat, sőt igény is van mindkettőre. Ráadásul gondok is vannak mindkét oldalon és sok esetben ugyanazok...még a személyek is devil.gif

A kérdést fel lehet úgy is tenni, hogy mikor nézzük el a szájtépést jobban - versenyen, vagy amikor agyatlanul zabálnak a halak, pl ivás körül... mondjuk ez utóbbi évente 1-2 alkalommal van...és itt be is zárult kör, azaz ez a hazai pályákon egyenlő számban fordul elő a versenyekkel.

Ööööö...most az van, hogy ha versenyzünk, akkor az olyan mintha iváskor kergetném a halakat? laugh.gif devil_v.gif

A mérték és a mérték tartani tudás...legyen az akármi wink.gif

--------------------
+Quote Post
Zotyó
post 2008.10.15. 17:10
Létrehozva: #45

Regisztrált: 2007. Feb. 12. 22:29
Innen: budapest Wekerle
Azonosító: 356

Szia Levi !

"Tovább gördítve a beszélgetést:
Zotyó!
Milyen egy legyezés szempontjából ideális víz?"

Hát igen, ez a kérdés akár egy új topic címe is lehetne ! smile.gif Bár az "Igazi peca" -ba beilleszthető.
Természetesen mindenkinek az az ideális víz amin jól érzi magát és kellemesen tölti el az idejét . Itt a fórumon is látszik hogy sokan egészen eltérő típusú vizeken legyeznek eredményesen . Tehát kis túlzással bármely víz lehet ideális .
Lentebb valóban az én szempontjaimból és földrajzi helyzetemből indultam ki ! blush.gif És mivel engem egyenlőre nem vonz a csukázás a tavi peca, és itt a "mi" Dunánkból kiábrándultam 4-5 alkalom után mert a hajók 0170-headbang.gif ! Így kb. 200 km-ről (oda-vissza) indul egy túra (Ipoly-Garam-stb.) , ha számomra "ideális" vizen szeretnék horgászni .
Sajnos mikor házivizem volt a Rába wub.gif akkor még nem legyeztem .
+Quote Post
horog
post 2008.10.15. 16:58
Létrehozva: #46

Regisztrált: 2004. Jan. 07. 17:00
Innen: budapest
Azonosító: 26

Mani, az sarkos, hogy ha nem engedsz vissza halat, akkor nem is fogsz méreteset.
ez nyilván telepítés/horgászmennyiség/vízteherbírás...stb, másszóval az EGYENSÚLY fenntartásának kérdése.
Z, a ser, az természetesen jajaja. :-)

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post
manitou
post 2008.10.15. 16:46
Létrehozva: #47

Regisztrált: 2005. Oct. 25. 18:46
Azonosító: 71

Lehet ide kellett volna, elsőre az Eger patak topikba ment:

..C&R....
És azon elgondolkozott már-e valaki, hogy mi van a méreten aluli halakkal ?

C&R horgászol: minden halat visszaengedsz-minden halnak "megtéped" a száját.
Nem C&R: haza akarsz vinni halat, de csak kicsit fogsz folyamatosan.
a.) visszaengeded, de "megtéped"
b.) nem engeded vissza..

Hmmmm?

--------------------
"pryncypally for your solace and to cause the helthe of your body and specyally of your soule"-Dame Juliana Berners, 1496
+Quote Post
V.Z.
post 2008.10.15. 16:03
Létrehozva: #48

Herr Haken,

egyetértek azzal, hogy a kettő között kell lennie az igazságnak (és nem odaát biggrin.gif ), de sajna kis hazánk és tágabb régiónk (horgász)kultúrája egyelőre csak e kettő közötti választásra ad lehetőséget. Mindannyian örülnénk annak, ha szép vizeken egészséges halakra pecázhatnánk, de lássuk be, ennek még középtávon is kicsi a realitása idehaza. Kultúrát változtatni a világ legnehezebb és legdrgáább dolga... pénzben meg nemigen állunk jól. Lehetne kompenzálni tömegakarattal, de abban sem állunk jól sad.gif .

De a lepényhal megy utoljára!

Azé' 1 0158-beer.gif -öt becsusszantunk! 0141-handshake.gif

Üdv:

0146-flower.gif Zoli

--------------------
Észnél Légy...
+Quote Post
horog
post 2008.10.15. 15:37
Létrehozva: #49

zoli,

alapból nem értek egyet a versenyekkel(a Mühoszos- őrültségek- hangulati tényezője a kivétel), de azt meg ne próbálja nekem senki megmagyarázni, hogy az egészséges dolog , hogy mondjuk ötven "spori" megszáll egy két kilóméteres szakaszt, és szájbab@sz 500 halat, műanyag edényekben milimétereznek, majd a szétparáztatott-és esetleg szétszaggatott szájú halat boldog mosollyal visszaengedi.(nagyon sok rossz példát láttam a mi versenyeinken is... sleep.gif )

arról beszélek, hogy egy adott vízterületet ha "edző-vagy versenypályaként" használ egy lelkes "sport"közösség, illetve ha egy vizen a versenyek kvázi forszírozva vannak egy "egészséges" gyakoriságon túl, akkor az igenis káros az adott ökoszisztémára. kezdve attól, hogy az ilyen pályákon a halak vagy extrém válogatósakká válnak vagy extrém hülye szokásokat vesznek fel (pecás lába alatti táplálkozás, pölö), amint az nagyszerűen szemmel követhető az alant említett folyókon.

azt meg nem hiszem el, hogy neked ugyanolyan jó érzés kifogni egy egészséges-, mint egy agyonszaggatott szájú halat.

az meg egy f@szság, hogy a szétszaggatot száj és az üres folyó között nincs alternatíva.

ja, és ha már ennyire belemelegedtünk:
a MÜHOSZ feladata - már ha van ilyen- az egészséges horgászkultúra megteremtése lehetne, nem pedig a "versenyport" 0119-puke.gif zászlóra emelése. erre is szükség van, ez érthető. de ne kamuzzunk magunknak.
a keccsendrilíz- szemléletnek és a versenynek semmi köze egymáshoz.

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post
V.Z.
post 2008.10.15. 12:08
Létrehozva: #50

Ez annyival rosszabb, mintha egyáltalán nem lenne benne? És ez a versenyek következménye? Na ne má...

--------------------
Észnél Légy...
+Quote Post
szabó levi
post 2008.10.15. 11:42
Létrehozva: #51

-déli rabszolgatartó-

Regisztrált: 2006. Sep. 28. 21:14
Innen: nagykanizsa
Azonosító: 282

IDÉZET(V.Z. @ 2008.10.15. 12:15) *

Milyen károkról beszélsz, Herr Haken? Ezt nem nagyon értem... blink.gif

...szétszaggatott szájakra gondol...(gondolom)

--------------------
sabu levente

...a döglött hal nem rak ikrát...
...de a sült hal finom...

+Quote Post
V.Z.
post 2008.10.15. 11:15
Létrehozva: #52

IDÉZET(horog @ 2008.10.14. 23:22) *

a versenyek által okozott károk, azok amiket nagyon nem klassz látni. (és itt megint a magánkezelésű-, vagy kommercializálódó vizekre gondolok, ahol erőltetik is a versenyeket - ilyen(sajnos) mára már a Ribnik, az Una Kulen Vakufi szakasza, és úgytűnik a San is...)

Milyen károkról beszélsz, Herr Haken? Ezt nem nagyon értem... blink.gif

--------------------
Észnél Légy...
+Quote Post
V.Z.
post 2008.10.15. 09:51
Létrehozva: #53

Világos, hogy a C&R-nek akkor van értelme, ha az őrzés-ellenőrzés is megoldott. Nem értek egyet azokkal, akik azt mondják, visszás az agyon-vissza szúrkált halak újbóli megfogása (ami persze azért finoman szólva is túlzás). Az tény, hogy a C&R szakaszokon több hal van, különösen a méretes példányokból, hiszen a killerekről elhordják a nagyobbakat (most nem beszélek azokról, akik MINDEN halat elhordanak). Én pl. szeretek jó halakat fogni.
Ezzel a logikával pl. az Ipolyon sem szabadna horgászni, vagy legalább is meg kellene sütni minden domolykót, hiszen a többség már látott horgot (nem Horgot biggrin.gif ), különösen azóta, hogy a sztenderd pecások mellett egy csomó legyes aprítja őket (persze C&R) az utóbbi években.

Persze a C&R-nek különböző céljai lehetnek, erről a halszakemberek tudnának beszélni. Vagy esetleg a domolykó-tenyésztésről és -telepítésről, annak munka- és pénzigényével együtt.

Üdv:

0146-flower.gif Zoli

--------------------
Észnél Légy...
+Quote Post
_sanya
post 2008.10.15. 09:35
Létrehozva: #54

eminencias

Regisztrált: 2005. Nov. 22. 11:45
Innen: Erdely/Korostarkany
Azonosító: 91

nalunk idontol ket hegyi vizen lett napijegyes C&R szakasz ... sztem csak azert hogy a frissen telepitett 25cm koruli pinyok par szazaleka tulelje a telepites utani es szezonzarast koveto (szept 15) utani massziv gilisztazast es villanyozast blush.gif ... a legyesek orultek is a CRnek a "tobbieket" pedig pont annyira erdekelte mint addig is 0114-dull.gif

haaat kb ez lenne a helyzet nalatok is CR ide vagy oda ... annyit ereznetek az egesszbol hogy olcsobb lenne a jegy de hal egyre kevesebb cool.gif

--------------------
+Quote Post
CsorbaiB
post 2008.10.15. 08:28
Létrehozva: #55

Regisztrált: 2004. Jan. 08. 10:42
Innen: Gödöllő
Azonosító: 27

IDÉZET(Ré @ 2008.10.14. 21:09) *

t bármilyen más módszer, bár persze ezt is lehet kíméletesen csinálni, de a sok hármashorog miatt nehéz.
4. Érdekes módon külföldön a C&R-t mindig azokon a legyes helyeken erőltetik, ahol nagy lóvét akarnak kivenni a vízből, ahol egészséges, természeteshez közeli állományt akarnak fenntartani, ott nem.

Öööö.... azt hiszem a Tolmini Horgászegyesület vize ilyen. Ott a lényeg a folyó jó ökológia állapota és a két őshonos faj megmentése (márvány pisztráng, adriai pér), néhány szakaszt leszámítva nem kötelező a C&R mégis a napijegyek 80 %-a ilyen. Érdekes módon mégse fogtam egyetlen széttépett szájú halat sem... mondjuk, lehet azért mert több száz km folyó fér bele a jegybe. Érdekes előadás volt erről minap itt nálunk blush.gif
CSB

--------------------
Az élet harc: délelőtt az éhséggel, délután az álmossággal
+Quote Post
March Brown
post 2008.10.15. 07:16
Létrehozva: #56

Regisztrált: 2006. Dec. 18. 12:28
Azonosító: 314

Tovább gördítve a beszélgetést:
Zotyó!
Milyen egy legyezés szempontjából ideális víz?

--------------------
"Ördögöt köll!Öt göböly köll Gödöllőről!" (H.G.)
+Quote Post
Grizzly
post 2008.10.14. 22:30
Létrehozva: #57

Regisztrált: 2008. Mar. 14. 21:29
Innen: Nagytarcsa
Azonosító: 600

én eddig azt hittem külföldön nem a pénz a lényeg.készültem én is Ernőékkel aSan-ra csak elmosta az 0147-rain.gif és ott előre kellett jegyet foglalni mert korlátozták a számát.de ezt biztos jobban tudod . 0139-1-bow.gif Úgy tünt nagyon is figyelnek a vízre.

--------------------
A medve nagyon okos élőlény.Ha álmos alszik de ha nem,nem!
Az élet egy kurva! Aztán megdöglünk!
+Quote Post
horog
post 2008.10.14. 22:22
Létrehozva: #58

jaja, nem is a CendR ellen ágálok, hanem az visszás amiről ré is írt...agyonfuttatott vizek, túltelepítve- és c&r-t erőltetve. biznic-biznic.

az, hogy a vadvizeken az ember visszaengedi a halat(a kvótán túl, ha úgy érzi párat megsüt a családnak), és figyel a környezetre, az igazán frankó.

az szerintem jó megoldás, hogy egy adott c&r vizen korlátozzák a pecások számát, így ügyelve a halak egészséges "rehabitilációjára".

a versenyek által okozott károk, azok amiket nagyon nem klassz látni. (és itt megint a magánkezelésű-, vagy kommercializálódó vizekre gondolok, ahol erőltetik is a versenyeket - ilyen(sajnos) mára már a Ribnik, az Una Kulen Vakufi szakasza, és úgytűnik a San is...)

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post
Grizzly
post 2008.10.14. 22:11
Létrehozva: #59

Regisztrált: 2008. Mar. 14. 21:29
Innen: Nagytarcsa
Azonosító: 600

Nehéz dolog ez így Horog!szeretünk horgászni.én akkor is jól érzem magam ha csak egy két halat fogok egy nap de pecázok egy jót.De mégis csak a halfogás a lényeg mert máskülonben nem horogra kötnél legyet hanem egy szögre.ha megy ahal hamar megfogod a kvótát és abbahagyod ,hazamész.nincs tépett száju hal mert elhozod amit fogsz de így elfogynak lasan,ha "ügyesek "vagyunk akkor gyorsabban.Ha C&R akkor egész nap pecálsz és téped a halak száját vagy azt mondod fogok 5halat aztán jön vagy a szögeslégy vagy megintcsak hazamész.

--------------------
A medve nagyon okos élőlény.Ha álmos alszik de ha nem,nem!
Az élet egy kurva! Aztán megdöglünk!
+Quote Post
horog
post 2008.10.14. 21:59
Létrehozva: #60

IDÉZET(Ré @ 2008.10.14. 21:09) *

Mellesleg szerintem egy hal nem háziállat, amit az ember X-szer megfog, megsimogatja a fejét és visszadobálja, jobb esetben még nevet is ad neki, stb. Szerintem ez kicsit perverz. GViktor San-os cikkében látható a rendszeres C&R eredménye, a xarrá tépett szájú pérek képében. Érdekes módon külföldön a C&R-t mindig azokon a legyes helyeken erőltetik, ahol nagy lóvét akarnak kivenni a vízből, ahol egészséges, természeteshez közeli állományt akarnak fenntartani, ott nem.

...jólszólsz...
nekem qrvára elmegy a kedvem a pecától a tépettszájú halak láttán.
ezért érzem borzasztóan visszásnak az olyan megjegyzéseket, hogy hány ezer-, vagy száz halat akasztottak meg a "sportolók"... mellow.gif ...b@@ssz...
inkább fogok kevesebb halat.

--------------------
"Rabol a balin."
+Quote Post

9 Oldal V < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 tag olvassa jelenleg ezt a témát (1 vendég és 0 anonim tag)
0 tag:

Szöveges verzió A pontos idő: 2019. 07. 18. 06:09